Scroll to top
OSL AZL
Share

Mechanika Lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim - niesamowita szansa, jaką OSL AZL daje młodym

Dyplom Inżyniera Mechanika o specjalności mechanika lotnicza
we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.

To przełomowy moment dla Ośrodka Szkolenia Lotniczego AZL. Sami nie spodziewaliśmy się, że projekt ten rozrośnie się do rozmiarów jednego z największych przedsięwzięć w naszej historii. Tworzymy przestrzeń do szkolenia teoretycznego mechaników lotniczych przeprowadzanego we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, zakończone dyplomem inżyniera. Wydzieliliśmy również sporą część naszego Ośrodka na budowę zupełnie nowych budynków i hangarów, tak żeby mogło odbywać się tu nie tylko szkolenie teoretyczne przyszłych mechaników lotniczych, ale również szkolenie praktyczne oraz konserwacja i naprawy naszych własnych statków powietrznych.

Powstaną zupełnie nowe sale wykładowe, pokoje socjalne i wiele więcej. Młodzi ludzie będą zdobywali dyplom inżyniera mechanika wraz z certyfikatem Mechanika Lotniczego honorowanego przez ULC, wraz z licencją pilota i niezapomnianym doświadczeniem na całe życie.

          Mechanicy lotniczy to osoby, które serwisują samoloty, wykonują niezbędne naprawy oraz kontrolują stan techniczny statku powietrznego i jego komponentów, włączając w to obudowę, silniki tłokowe, silniki turbinowe, śmigła, instrumenty pokładowe, systemy elektryczne, systemy hydrauliczne i systemy ostrzegawcze. Pracują oni w hangarach i na płycie lotniska. Zatrudnieni są w firmach świadczących usługi liniom lotniczym. W hangarze podczas tzw. obsługi bazowej przeprowadzają okresowe badania stanu technicznego samolotu. Wykonują też remonty i prace konserwacyjne. Podczas obsługi liniowej mechanik lotniczy pracuje na płycie lotniska, kontrolując stan techniczny przed lotem. W zakresie swoich podstawowych obowiązków ma także prowadzenie dokumentacji wykonywanych badań, konserwacji i bieżących usterek samolotu.

16 stycznia 2020. w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej podpisano porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, dotyczące podjęcia wspólnych działań, których efektem będzie rozpoczęcie szkolenia lotniczego w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, na specjalnościach mechanik lotniczy oraz pilot samolotowy.

Ośrodek Szkolenia Lotniczego AZL poprowadzi Cię w praktyce, która niezbędna jest do zostania inżynierem o specjalności „mechanika lotnicza” i do zdobycia tego niezwykłego zawodu.

Ale to wszystko to dopiero początek długiej historii, jaką zapoczątkowało nasze porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Równocześnie rozpoczęliśmy budowę całkowicie nowego Centrum Szkolenia Mechaników Lotniczych! Jednym z jego elementów będzie Stacja Obsługi Technicznej, zlokalizowanej w nowo budowanym hangarze. Powstaną tu również całkiem nowe sale wykładowe, pokoje socjalne i wiele więcej. Dzięki temu będzie się tu mogło odbywać zarówno szkolenie praktyczne przyszłych mechaników lotniczych, jak również konserwacja i naprawy statków powietrznych. Cały projekt będzie kosztował ok. 4 mln zł, hangar powinien być gotowy w lipcu 2023.

MECHANIKA LOTNICZA to jeden z najbardziej wziętych zawodów świata, którego potencjał może tylko jeszcze bardziej wzrosnąć przez tempo, z jakim rozwija się ruch lotniczy w Europie i na świecie.

Related posts