Scroll to top
OSL AZL
Share

WYKONYWANIE LOTÓW W WARUNKACH ZIMOWYCH - SEMINARIUM

W ten piątek członkowie Ośrodka Szkolenia Lotniczego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej wzięli udział w seminarium online na temat wykonywania operacji lotniczych w warunkach zimowych. Gościem spotkania był pilot Szczepan Bartler, z którym rozmawiał instruktor OSL Jarosław Gniazdowski.

Kim jest Pan Szczepan Bartler?

To osoba z ogromnym doświadczeniem lotniczym. Instruktor-pilot samolotowy, szybowcowy i śmigłowcowy. Senior egzaminator samolotowy, szybowcowy i śmigłowcowy oraz egzaminator dla mechaników samolotowych i szybowcowych.

W czasie spotkania, w towarzyskiej rozmowie z Panem Jarkiem podzielił się on z nami swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu użytkowania statków powietrznych w okresie zimowym. Było coś zarówno dla pilotów samolotowych, jak i szybowników.

Wszystkie historie obracały się wokół latania zimowego. Przede wszystkim omówione zostały kwestie bezpieczeństwa związane z wykonywaniem operacji lotniczych w warunkach niskich temperatur. Jak nie narazić się na niebezpieczeństwa związane z szybko powstającym oblodzeniem, jak korzystać z podgrzewu gaźnika zimą, jak niskie temperatury wpływają na wydajność silników samolotu – takie i inne ważne kwestie związane ze specyfiką nadchodzącej pory roku zostały dokładnie omówione przez Panów pilotów Szczepana i Jarka oraz okraszone licznymi anegdotkami i żartami, tak że spotkanie, oprócz ogromnej wartości merytorycznej, przebiegało w przyjemnej, koleżeńskiej atmosferze, a dla nas, zapalonych pilotów, uczestniczących w nim zdalnie, było prawdziwą gratką.

W trakcie spotkania słuchacze mogli zadawać na czacie pytania, które na zakończenie zostały zadanie Panu Szczepanowi. Razem z Panem Jarkiem postarali się oni odpowiedzieć na nie wyczerpująco i rozwiać wszystkie wątpliwości słuchaczy – w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo, a to w lotnictwie jest najważniejsze!

Poruszone zostały takie kwestie, jak przegląd przedlotowy w zimie – na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do lotu, jeśli chcemy latać w okresie zimowym i przy niskich temperaturach.

Od słuchaczy pojawiły się pytania o specyfikę silników wtryskowych w warunkach zimowych, o rady przy lądowaniu na oblodzonym pasie; uczestnicy pytali również np. czy przy niskich temperaturach warto zdejmować wcześniej osłony z kół.

Pan Szczepan odsłonił przed nami rąbek swego niezwykle bogatego w lotnicze doświadczenia życia. Dwie godziny minęły jak z bicza strzelił! Mogliśmy posłuchać o zapierających dech w piersiach przygodach podczas latania szybowcowego w górach, oraz wiele historii o lotnictwie sanitarnym, z którym przez wiele lat był związany.

Pan Szczepan opowiedział wiele interesujących historii ze swojego życia, z których my – zarówno początkujący lotnicy, jak i ci bardziej doświadczeni – mogliśmy się wiele nauczyć i wyciągnąć naukę na przyszłość. Doświadczony pilot nie kryje się z popełnionymi błędami, tylko opowiada o nich, tak by inni mogli uniknąć ich powtórzenia.

Słuchacze – członkowie Ośrodka Szkolenia Lotniczego AZL zgodnie dziękowali za fascynujące spotkanie i przesyłali pozdrowienia z całego świata.

„Cieszę się że mogłem się podzielić częścią swojej wiedzy.” – powtarzał Pan Szczepan, podkreślając, że mimo wielu trudnych przeżyć i ciężkich momentów, nie zamieniłby swojego lotniczego życia na żadne inne.

Dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na następne!

A wszystkim naszym sympatykom i czytelnikom życzymy tej zimy wielu udanych lotów – dbajcie o bezpieczeństwo, szczególnie przy niskich temperaturach!

Related posts